MENU
Instytut Tomistyczny

www.it.dominikanie.pl

Strona prowadzonego przez dominikanów Instytutu Tomistycznego w Warszawie, założonego w 1958 r. z inicjatywy kard. Stefana Wyszyńskiego. Instytut koncentruje się, co oczywiste, na dorobku św. Tomasza z Akwinu i na jego stronie internetowej znaleźć można wiele niezwykle cennych materiałów na temat tego teologa.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na dział „Czytelnia”, gdzie znajdują się polskie przekłady kilku dzieł św. Tomasza. Są to:

W „Czytelni” zamieszczono również polskie tłumaczenie Komentarza do Summy teologii, autorstwa Waltera Farella OP.

Na stronie znaleźć można też obszerny katalog dzieł napisanych przez św. Tomasza (wraz z ich krótkim opisem), a także mini-przewodnik bibliograficzny dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z myślą Akwinaty (Jak zacząć? Lektury o św. Tomaszu).

Jednak prawdziwym skarbem jest Polska Bibliografia Tomistyczna, czyli baza danych zbierająca możliwie wszystkie publikacje na temat św. Tomasza czy ogólnie tomizmu, wydane w Polsce lub napisane przez polskich badaczy. Bibliografia jest praktycznie kompletna dla lat 1879-2004, jest też stopniowo uzupełniana dla lat późniejszych. Osobną pozycję w bazie stanowią polskie tłumaczenia poszczególnych dzieł św. Tomasza.

Dodatkowo, na stronie zamieszczono nagrania wykładów i spotkań prowadzonych przez Instytut, w tym m.in.:

  • z cyklu Św. Tomasz z lotu ptaka, obejmującego 17 wykładów wprowadzających w poszczególne aspekty teologii Świętego;
  • z cyklu Aktualność św. Tomasza?, obejmującego 14 debat nad wkładem Akwinaty w filozofię i teologię, w których wzięli udział m.in. prof. Gilles Emery OP, prof. Benoît-Dominique de la Soujeole, prof. Władysław Stróżewski, prof. Jacek Salij OP, prof. Otto Hermann Pesch i prof. Stanisław Judycki;
  • z cyklu Św. Tomasz o…, obejmującego 8 wykładów o wybranych zagadnieniach tomistycznych, w tym m.in. wykład prof. Włodzimierza Galewicza o bezwzględnych zakazach moralnych czy Jean-Miguela Garriguesa OP o tomizmie po Soborze Watykańskim II.

Eliza Litak

BACK TO TOP