MENU
Roger Scruton o chrześcijaństwie i ateizmie

Być może zastanawiacie się, jak ludzie mogą rozmyślnie odwrócić się od czegoś, co, jak sądzą, nie istnieje. Bóg jednak znajduje się w bliskiej relacji nawet z tymi, którzy go odrzucają. […] Nie przeczę, że ateiści mogą być z gruntu prawymi ludźmi, o wiele lepszymi ode mnie. W naszych czasach jednak u podłoża kultury ateistycznej leży wiele motywów, a ucieczka przed okiem sprawiedliwości jest jednym z nich. Uciekacie przed okiem sprawiedliwości, wymazując oblicze (Oblicza Boga, fragment rozdziału „Widok znikąd”).

Oblicze Boga to publikowana wersja wykładów wygłoszonych na Uniwersytecie St Adrews wiosną 2010 roku, w których Roger Scruton poruszył wiele istotnych dla chrześcijaństwa wątków. Nie banalizuje w nich naukowego punktu widzenia, zastrzega jednak, że badacze powinni zajmować się światem doświadczalnym, pozostawiając przestrzeń dla tego, co niedostępne dla zmysłów – świata metafizyki.

Ideą książki jest, jak pisze Scruton aby „promować i rozpowszechniać wiedzę o Bogu. […] Mając nadzieję, że wykłady będą przystępne i zrozumiałe bez przywoływania fachowej wiedzy”[1].

Profesor Scruton uważa, że najważniejsza relacja, jaką mamy to relacja z Bogiem. Stara się też wytłumaczyć „konsekwencje narastającej wokół nas kultury ateistycznej, sugerując, że nie jest to tylko zjawisko intelektualne, wyrażające niewiarę w Boga, lecz również zjawisko moralne, zakładające odwrócenie się od Boga”[2].

Staje on w opozycji wobec najgłośniejszych nazwisk współczesnego oraz przeszłego ateizmu jak Richard Dawkins, Stephen Hawking czy Charles Darwin (i wielu innych), negując racjonalność ich poglądów:

„Kiedy jednak biolodzy próbują rozwinąć wyjaśnienie bytu ludzkiego, zakorzenione w Darwinowskim obrazie naszego pochodzenia, zbyt często kończy się to tym, że albo opisują nas jako o wiele prostszych, niż jesteśmy, albo opisują zwierzęta niższe jako o wiele bardziej złożone, niż są”[3].

Roger Scruton (ur. 1944) – brytyjski filozof, socjolog i pisarz. Autor ponad trzydziestu książek. Myśliciel konserwatysta, znany jako zacięty polemista. Jest członkiem Royal Society of Literature oraz British Academy. Obecnie prowadzi wykłady na Wydziale Filozofii, Antropologii i Filmoznawstwa Uniwersytetu St Andrews, na Uniwersytecie Oxfordzkim zaś prowadzi seminarium naukowe z filozofii.

W czerwcu 2016 roku w Warszawie prof. Roger Scruton odebrał medal „Odwaga i Wiarygodność” przyznawany wybitnym osobowościom.

Paulina Owsiak

 

BACK TO TOP